• Click on a teacher's name to view their email and website (if applicable).
Administration

Name

Room

Position

Phone Extension

Mr. Michael Merrill 

(9th)

Office

Principal 

5301

Mrs. Jana Durham
(10th)
Office

Assistant Principal

5320

Mr. Matt Medellin

(12th)

Office 

Assistant Principal 

5304

Mrs. Lisa McInturf 

(11th)

Office

Assistant Principal

5318 



Support Staff

Name

Room

Position

Phone Extension

Mrs. Sarah Alfred 

Office 

Registrar 

5323

 Mr. Eugene Alliende

Office 

Counselor

2349

Mr. David Armas

Library Office 

School Psychologist

5326

Mrs. Janice Gannon

Office

Office Assistant

5305

Mrs. Cyndie Klorer (am)
Mrs. Laurie Hughes (pm)
Library

Media Specialist  

5312
Mr. Michael Koepp AD Office

Athletic Director  

5303
Mr. Shane Lamica

Lead Custodian 

Leave Msg. W/Denise 5317
Mrs. Denise Shannon Office

Office Assistant 

5317
Mrs. Elizabeth Stilgebouer Office

Counsler

5321
Mrs. Gina Sullivan Office 

Account Clerk  

5302
Mrs. Terri Tanner Career Center

Career Technician

5313
Mrs. Jessica Tapia Workability

Workability Coordinator

5271
Mrs. Dee Dee Weatherby Office

Office Manager

5301
Mrs. Carla Zermeno Office

Office Assistant

5306


Teaching Staff

Name

Room

Subject

Phone Extension

Mrs. Angela Allured 38

Band

5238

Mrs. Loraine Angel

33

Science

5233

Mr. Rick Behler 04

Social Studies

5204

Mrs. Audrey Biehle 

10

English

5210

Mrs. Stephanie Bohler07

Social Studies  

5207
Mrs. Suzanne Butler Medical 04

Medical Science

2206
Mr. Matt Castro 19

Science

5219
Mr. Kraig Clifton Boys Locker Room

Physical Education

5314
Mrs. Linda Dinwiddie42 

Math

5242
Mrs. Kaarn Egge 43

Technology

5243
Mrs. Andrea Floyd 06

English

5206
Mr. Lupe Galindo 03

World Language

5203
Mrs. Caryn Garner 30

Special Ed 

5230
Mr. Pat GarrahanPolice 3

Police Science

2205
Mrs. Dianna Gaulden27

Special Ed

5227
Mr. William Gissler 41

Math

5241
Mrs. Anita Godman 34

Science

5234
Mrs. Allison Hampton 48

English 

5248
Mr. Barton Hendrix 18

Science

5218
Mr. Kevin Hesser 24b/Ag Class

Agriculture

5366
Mrs. Heather James 40

Math

5240
Mrs. Emali Johnson 35

Science

5235
Mr. Michael Koepp Boys Locker Room

PE/ Athletic Director

5314/5303
Mrs. Mikki Koepp ILC

ILC

5273
Mrs. Mariah Kuntz 18/21

Agriculture

5218/5221
Mrs. Annette Lamica 29

Special Ed

5229
Mrs. Nicole Lamica25

Special Ed

5225
Mrs. Jan Lavaroni
49

Math/Lead

5249
Mrs. Tammy Lisk Girls Locker Room

PE/Lead

5315
Mrs. Ann Mazzaferro 01/CPAC

English/Drama

5201/5251
Mrs. Rhonda Merrill 45

Social Studies

5245
Mrs. Jeanine Murphy 09

Social Studies

5209
Mr. Mark Outland 11

Special Education

5211
Mr. Steve Pettibone 02

World Language

5202
Mrs. Michelle Pogue 26

Special Ed

5226
Mrs. Sheila Quinn  28

Special Ed/Lead

5228
Mr. Roger Salter 16

Photography/Fine Arts Lead

5216
Mr. Sean Smiley 08

Special Education

5208
Mr. Ryan Smith 24a/Auto

Automotive

5365
Mrs. Laura Stickels 36

Social Studies

5236
Mrs. Carol Tortorich 46

Math / Peer Mentor / ASB Leadership  

5246
Mr. Ryan Upchurch 05

Social Studies

5205
Mrs. Cindy Van Buren 47

English

5247
Mrs. Karen Wallace 20A / 20P

Ceramics / Art

5220 / 5250
Mr. Jason Weatherby 23 / Ag. Shop

  Agriculture

5223
Mrs. Daphne Williams 15

World Language

5215